Den 20 februari, 2020

Personalkonvent

FRAMFLYTTAT TILL OKTOBER 2021

Vi tvingas tyvärr tänka om vad gäller ”TänkOm”.

Tänk om…det har vi fått träna oss i under den senaste dramatiska Coronatiden. Det är tragiskt, men har också varit lite nyttigt att tvingas tänka om kring vad som är viktigt, att prioritera – på riktigt.

Tänk om…det har vi också fått göra kring det planerade personalkonventet TänkOm i oktober. Efter den enorma påfrestning samhället och inte minst skolorna varit inne i, och i höst kanske fortfarande är inne i, inser vi att det för de flesta skolor inte kommer att vara möjligt att prioritera ett konvent.

Vi har därför tagit beslut om att skjuta på konventet TänkOm till oktober 2021.

Vi hoppas att på förståelse för detta, och att förväntningarna kan konserveras och förhoppningsvis stegras till dess. Passa gärna på att använda David I Smiths bok ”On Christian Teaching” som inspiration för personalen fram till att vi får möjlighet att möta honom och varandra live i oktober 2021.